Licensed to Bulgarian Swimming Federation
HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 6/5/2010 04:53 PM
    
      BALKAN JUNIOR SWIMMING CHAMPIONSHIP 
 Varna, Bulgaria, Primorski Swim Center (50-m) June 05 - 06, 2010
 
 Complete Results                                    
 
Event 1  Girls 15-16 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CR: R 26.45             DIACONESCU, L., ROU                          
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katarina Simonovic 16-94 SRB                              26.88   731    9  
  2 Stavroula Karadako 15-95 GRE                              27.40   690    7  
  3 Rebeka Repman      16-94 SRB                              27.47   685    6  
  4 Stella Papamiltiad 15-95 CYP                              27.71   667    5  
  5 Sabina Papp        16-94 ROU                              28.24   630    4  
  6 Ceren Hatipoglu    15-95 TUR                              28.46   616    3  
  7 Stella Pasalidou   15-95 GRE                              28.71   600    2  
  8 Antoanela Manac    15-95 ROU                              28.81   593    1  
  9 Dobromira Ivanova  16-94 BUL                              28.94   585  
 10 Deniz  Ipek Ayasli 16-94 TUR                              29.18   571  
 11 Simona Pantova     15-95 BUL                              29.20   570  
 12 Sejla Djapo        16-94 BIH                              33.45   379  
 -- Tilbe Babakiray    15-95 TUR                             X28.81        
 
Event 2  Boys 17-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CR: R 23.40             TRANDAFIR (ROU); CELIK (TUR)                 
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alin Coste         18-92 ROU                              23.74   742    9  
  2 Mihail Kachaunov   18-92 BUL                              23.87   730    6.5
  2 Marius Radu        18-92 ROU                              23.87   730    6.5
  4 Omiros Zagkas      17-93 CYP                              24.13   706    5  
  5 Vasileios Andreada 18-92 GRE                              24.25   696    4  
  6 Ozan Kemer         17-93 TUR                              24.36   687    3  
  7 Vladislav Paskas   18-92 SRB                              24.62   665    2  
  8 Aleksandar Nikolov 18-92 BUL                              24.83   648    1  
  9 Mustafa Kacmaz     18-92 TUR                              25.04   632  
 10 Igor Vulesevic     18-92 SRB                              25.22   619  
 11 Damir Hodzic       17-93 BIH                              25.72   583  
 12 Aleksa Josic       17-93 BIH                              25.75   581  
 13 Konstantinos Ayfan 17-93 GRE                              25.77   580  
 14 Konstantin Bitrako 17-93 MKD                              26.48   535  
 -- Anil Akbiyikli     17-93 TUR                             X24.81        
 -- Tonguc Barkin Doga 18-92 TUR                             X25.83        
 -- Haris Hasic        18-92 BIH                             X26.63        
 
Event 3  Girls 15-16 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CR: R 30.90             TSAMPASIAN, V., GRE                          
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halime Zulal Zeren 15-95 TUR                              30.64R  763    9  
  2 Carina Macavei     16-94 ROU                              31.11   729    7  
  3 Katarina Draganov  16-94 SRB                              31.19   723    6  
  4 Nikoleta Kyriakopo 16-94 GRE                              31.77   685    5  
  5 Kleio Baxevani     16-94 GRE                              31.84   680    4  
  6 Sofia Papadopoulou 16-94 CYP                              32.14   661    3  
  7 Cristina Nicolae   15-95 ROU                              32.36   648    2  
  8 Simona Marinova    16-94 MKD                              32.42   644    1  
  9 Ipek Yalki         16-94 TUR                              32.49   640  
 10 Ana Karadzhova     16-94 BUL                              32.96   613  
 11 Milana Basic       15-95 SRB                              33.39   590  
 12 Simona Pantova     15-95 BUL                              33.94   561  
 13 Semsa Saric        15-95 BIH                              34.92   516  
 -- Odul Akyol         15-95 TUR                             X32.02        
 
Event 4  Boys 17-18 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CR: R 26.57             GRIGORIADIS, A., GRE                         
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marko Spasov       18-92 SRB                              27.64   728    9  
  2 Ilias Verykokidis  18-92 GRE                              27.83   713    7  
  3 Alexandros Theocha 17-93 GRE                              27.86   710    6  
  4 Daniel Makovei     18-92 ROU                              28.01   699    5  
  5 Miroslav Udicki    17-93 SRB                              28.15   689    4  
  6 Artun Aksoy        17-93 TUR                              28.32   676    3  
  7 Zlatko Alic        18-92 BIH                              28.59   657    2  
  8 Marius Radu        18-92 ROU                              28.86   639    1  
  9 Gorazd Cepisevski  17-93 MKD                              28.98   631  
 10 Tuna Ates          17-93 TUR                              29.04   627  
 11 Iliya Vasilev      18-92 BUL                              29.17   619  
 12 Lyubomir Aleksiev  17-93 BUL                              29.33   609  
 13 Konstantin Bitrako 17-93 MKD                              30.98   517  
 -- Anil Akbiyikli     17-93 TUR                             X28.70        
 
Event 5  Girls 15-16 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CR: R 2:36.05             GABOS, A., ROU                             
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Argiri Papadopoulo 15-95 GRE                            2:39.89   711    9  
  2 Stefanija Draganov 16-94 SRB                            2:40.46   704    7  
  3 Sofia Lekkou       16-94 GRE                            2:42.01   684    6  
  4 Dragana Ivanovic   15-95 SRB                            2:42.02   684    5  
  5 Sabina Papp        16-94 ROU                            2:44.40   655    4  
  6 Dilara Altintop    15-95 TUR                            2:48.43   609    3  
  7 Vangelina Draganov 15-95 BUL                            2:48.51   608    2  
  8 Banu Kuce          15-95 TUR                            2:49.48   597    1  
  9 Diana Petcu        15-95 ROU                            2:49.57   596  
 10 Medina Avdic       16-94 BIH                            2:51.20   580  
 11 Tanya Lapunova     15-95 BUL                            3:02.08   482  
 
Event 6  Boys 17-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CR: R 2:20.49             DELLALOGLU, T., TUR                        
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panagiotis Samilid 17-93 GRE                            2:19.75R  783    9  
  2 Lachezar Shumkov   18-92 BUL                            2:21.41   756    7  
  3 Ioannis Karpouzlis 18-92 GRE                            2:21.99   746    6  
  4 Radomir Asceric    17-93 SRB                            2:24.05   715    5  
  5 Achilleas Iasonos  18-92 CYP                            2:27.70   663    4  
  6 Todo Djurovic      18-92 SRB                            2:28.16   657    3  
  7 Berkay Sendikici   17-93 TUR                            2:30.70   624    2  
  8 Razvan Tudosie     18-92 ROU                            2:31.58   614    1  
  9 Cristian Cojocaru  18-92 ROU                            2:31.95   609  
 10 Marko Dukic        18-92 BIH                            2:32.97   597  
 11 Dario Tunjic       18-92 BIH                            2:35.46   569  
 12 Damjan Petrovski   17-93 MKD                            2:35.95   563  
 13 Bahadir Senel      17-93 TUR                            2:40.77   514  
 14 Panayot Arnaudov   17-93 BUL                            2:42.59   497  
 -- Anes Cipurkovic    18-92 BIH                           X2:42.35        
 
Event 7  Girls 15-16 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          CR: R 1:01.68             MOCEANU, D., ROU                           
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katarina Simonovic 16-94 SRB                            1:02.86   754    9  
  2 Maria Karaoulia    16-94 GRE                            1:04.39   701    7  
  3 Mila Jovanov       15-95 SRB                            1:04.72   691    6  
  4 Maria Kladi Maroud 15-95 GRE                            1:05.05   680    5  
  5 Carina Macavei     16-94 ROU                            1:05.49   667    4  
  6 Dobromira Ivanova  16-94 BUL                            1:07.99   596    3  
  7 Deniz Gunguroglu   15-95 TUR                            1:08.50   583    2  
  8 Ilayda Basar       15-95 TUR                            1:08.92   572    1  
  9 Victorita Bogdanec 15-95 ROU                            1:09.56   556  
 10 Medina Avdic       16-94 BIH                            1:11.52   512  
 11 Gabriela Tomova    16-94 BUL                            1:14.65   450  
 
Event 8  Boys 17-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          CR: R 54.39             LENDJER, I., SRB                             
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konstantinos Marko 18-92 GRE                              55.76   766    9  
  2 Christos Katrantzi 18-92 GRE                              56.11   752    7  
  3 Alin Coste         18-92 ROU                              56.79   726    6  
  4 Vlad Zinca         18-92 ROU                              57.54   698    5  
  5 Marko Spasov       18-92 SRB                              58.22   673    4  
  6 Stefan Georgiev    18-92 BUL                              58.29   671    3  
  7 Zlatko Alic        18-92 BIH                              58.41   667    2  
  8 Bojan Udicki       17-93 SRB                              59.59   628    1  
  9 Milan Adamov       18-92 BUL                              59.74   623  
 10 Yalim Demirkesen   18-92 TUR                            1:00.27   607  
 11 Berk Alp           18-92 TUR                            1:00.42   602  
 12 Nenad Tasevski     17-93 MKD                            1:01.65   567  
 13 Gorazd Cepisevski  17-93 MKD                            1:02.41   547  
 14 Damir Hodzic       17-93 BIH                            1:02.60   542  
 
Event 9  Girls 15-16 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CR: R 8:48.49             ROSIORU, K., ROU                           
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merve Eroglu       16-94 TUR                            9:09.87   747    9  
  2 Simona Marinova    16-94 MKD                            9:11.92   738    7  
  3 Vasiliki Pappa     16-94 GRE                            9:23.30   694    6  
  4 Maria Iancu        16-94 ROU                            9:32.81   660    5  
  5 Eleftheria Ezat    15-95 GRE                            9:41.92   630    4  
  6 Petya Dimova       15-95 BUL                            9:45.01   620    3  
  7 Milana Basic       15-95 SRB                            9:46.34   616    2  
  8 Andra Singuran     15-95 ROU                            9:48.42   609    1  
  9 Oyku Ozcelik       16-94 TUR                            9:56.01   586  
 10 Tamara Vukobrat    15-95 SRB                            9:58.30   580  
 11 Semsa Saric        15-95 BIH                           11:07.95   416  
 
Event 10  Boys 17-18 4x200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          CR: R 7:45.03             GRE                                        
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 Romania  'A'                                          7:45.63   770   18  
     1) Horia Cristea 93                2) Marius Radu 92                 
     3) Alin Coste 92                   4) Alin Artimon 92                
  2 Serbia  'A'                                           7:49.36   752   14  
     1) Vladislav Paskas 92             2) Marko Jovic 92                 
     3) Igor Vulesevic 92               4) Stefan Sorak 92                
  3 Greece  'A'                                           7:53.74   731   12  
     1) Konstantinos Ayfantis 93        2) Christos Katrantzis 92         
     3) Ioannis Barmpas 92              4) Panagiotis Samilidis 93        
  4 Turkey  'A'                                           8:04.17   685   10  
     1) Hasan Emre Musluoglu 92         2) Ozan Kemer 93                  
     3) Yalim Demirkesen 92             4) Onat Nusretoglu 93             
  5 Bulgaria  'A'                                         8:10.34   659    8  
     1) Mihail Kachaunov 92             2) Iliya Vasilev 92               
     3) Lyubomir Aleksiev 93            4) Silvester Yankulov 92          
  6 Fyrom  'A'                                            8:34.53   570    6  
     1) Nenad Tasevski 93               2) Gorazd Cepisevski 93           
     3) Konstantin Bitrakov 93          4) Damjan Petrovski 93            
  7 Bosnia And Herzegovina  'A'                           8:37.97   559    4  
     1) Dario Tunjic 92                 2) Damir Hodzic 93                
     3) Zlatko Alic 92                  4) Aleksa Josic 93                
 
Event 11  Boys 17-18 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          CR: R 24.57             LENDJER, I., SRB                             
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christos Katrantzi 18-92 GRE                              25.29   785    9  
  2 Alin Coste         18-92 ROU                              25.63   754    7  
  3 Konstantinos Marko 18-92 GRE                              26.03   720    6  
  4 Marko Spasov       18-92 SRB                              26.21   705    5  
  5 Omiros Zagkas      17-93 CYP                              26.32   696    4  
  6 Zlatko Alic        18-92 BIH                              26.38   692    3  
  7 Stefan Georgiev    18-92 BUL                              26.41   689    2  
  8 Marius Radu        18-92 ROU                              26.49   683    1  
  9 Aleksandar Nikolov 18-92 BUL                              26.93   650  
 10 Bojan Udicki       17-93 SRB                              27.05   642  
 11 Ozan Kemer         17-93 TUR                              27.36   620  
 12 Berk Alp           18-92 TUR                              28.34   558  
 13 Konstantin Bitrako 17-93 MKD                              28.70   537  
 -- Anil Akbiyikli     17-93 TUR                             X27.85        
 -- Damir Hodzic       17-93 BIH                                 DQ        
 
Event 12  Girls 15-16 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          CR: R 28.10             VOURNA, K., GRE                              
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katarina Simonovic 16-94 SRB                              28.32   761    9  
  2 Maria Karaoulia    16-94 GRE                              28.87   719    7  
  3 Carina Macavei     16-94 ROU                              29.37   683    6  
  4 Mila Jovanov       15-95 SRB                              29.86   650    5  
  5 Maria Kladi Maroud 15-95 GRE                              30.07   636    4  
  6 Dobromira Ivanova  16-94 BUL                              30.11   634    3  
  7 Medina Avdic       16-94 BIH                              30.16   630    2  
  8 Deniz Gunguroglu   15-95 TUR                              30.53   608    1  
  9 Ilayda Basar       15-95 TUR                              31.73   541  
 10 Victorita Bogdanec 15-95 ROU                              31.97   529  
 11 Gabriela Tomova    16-94 BUL                              33.58   457  
 -- Tilbe Babakiray    15-95 TUR                             X30.84        
 
Event 13  Boys 17-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CR: R 50.90             CELIK, D., TUR                               
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marius Radu        18-92 ROU                              51.43   791    9  
  2 Mihail Kachaunov   18-92 BUL                              52.24   755    7  
  3 Vladislav Paskas   18-92 SRB                              52.46   745    6  
  4 Christos Katrantzi 18-92 GRE                              52.89   727    5  
  5 Alin Coste         18-92 ROU                              53.23   713    4  
  6 Vasileios Andreada 18-92 GRE                              53.26   712    3  
  7 Milan Adamov       18-92 BUL                              54.09   680    2  
  8 Marko Jovic        18-92 SRB                              54.74   656    1  
  9 Ozan Kemer         17-93 TUR                              55.08   644  
 10 Damir Hodzic       17-93 BIH                              56.17   607  
 11 Nenad Tasevski     17-93 MKD                              56.27   604  
 12 Aleksa Josic       17-93 BIH                              57.38   569  
 13 Mustafa Kacmaz     18-92 TUR                              57.39   569  
 14 Konstantin Bitrako 17-93 MKD                            1:00.17   494  
 -- Anil Akbiyikli     17-93 TUR                             X55.24        
 -- Tonguc Barkin Doga 18-92 TUR                             X56.03        
 -- Anes Cipurkovic    18-92 BIH                             X58.16        
 -- Haris Hasic        18-92 BIH                           X1:00.49        
 
Event 14  Girls 15-16 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CR: R 56.78             DIACONESCU, L., ROU                          
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katarina Simonovic 16-94 SRB                              58.09   779    9  
  2 Rebeka Repman      16-94 SRB                              59.09   740    7  
  3 Stavroula Karadako 15-95 GRE                              59.70   717    6  
  4 Halime Zulal Zeren 15-95 TUR                            1:00.55   687    5  
  5 Vasiliki Pappa     16-94 GRE                            1:01.00   672    4  
  6 Anamaria Stoiciu   16-94 ROU                            1:01.61   653    3  
  7 Ceren Hatipoglu    15-95 TUR                            1:01.86   645    2  
  8 Antoanela Manac    15-95 ROU                            1:02.05   639    1  
  9 Petya Dimova       15-95 BUL                            1:02.15   636  
 10 Stella Papamiltiad 15-95 CYP                            1:02.79   616  
 11 Dobromira Ivanova  16-94 BUL                            1:04.68   564  
 12 Sejla Djapo        16-94 BIH                            1:13.42   386  
 -- Beste Kantar       15-95 TUR                           X1:01.74        
 
Event 15  Boys 17-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CR: R 2:04.97             FLOREA, R., ROU                            
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stefan Sorak       18-92 SRB                            2:08.06   729    9  
  2 Ilias Verykokidis  18-92 GRE                            2:08.57   721    7  
  3 Miroslav Udicki    17-93 SRB                            2:09.86   700    6  
  4 Gorazd Cepisevski  17-93 MKD                            2:11.38   676    5  
  5 Lyubomir Aleksiev  17-93 BUL                            2:12.00   666    4  
  6 Alexandros Theocha 17-93 GRE                            2:13.20   648    3  
  7 Mihai Spalatelu    17-93 ROU                            2:13.68   641    2  
  8 Daniel Makovei     18-92 ROU                            2:14.28   633    1  
  9 Artun Aksoy        17-93 TUR                            2:16.02   609  
 10 Teodor Aleksandrov 17-93 BUL                            2:18.13   581  
 11 Tuna Ates          17-93 TUR                            2:19.11   569  
 
Event 16  Girls 15-16 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CR: R 2:16.15             SCIGIARTO, A., ROU                         
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kleio Baxevani     16-94 GRE                            2:19.24   758    9  
  2 Cristina Nicolae   15-95 ROU                            2:21.66   720    7  
  3 Carina Macavei     16-94 ROU                            2:22.23   711    6  
  4 Ana Karadzhova     16-94 BUL                            2:26.46   651    5  
  5 Nikoleta Kyriakopo 16-94 GRE                            2:27.82   633    4  
  6 Sofia Papadopoulou 16-94 CYP                            2:29.81   609    3  
  7 Katarina Draganov  16-94 SRB                            2:29.99   606    2  
  8 Simona Pantova     15-95 BUL                            2:30.87   596    1  
  9 Milana Basic       15-95 SRB                            2:31.26   591  
 10 Deniz  Ipek Ayasli 16-94 TUR                            2:33.57   565  
 11 Ipek Yalki         16-94 TUR                            2:40.03   499  
 12 Semsa Saric        15-95 BIH                            2:47.20   438  
 
Event 17  Boys 17-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
          CR: R 2:06.31             DEMETIS, G., GRE                           
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panagiotis Samilid 17-93 GRE                            2:08.30   763    9  
  2 Stefanos Chistopou 17-93 GRE                            2:09.91   735    7  
  3 Igor Vulesevic     18-92 SRB                            2:11.89   702    6  
  4 Vlad Zinca         18-92 ROU                            2:12.90   686    5  
  5 Mihail Kachaunov   18-92 BUL                            2:13.61   675    4  
  6 Alexandros Giragos 18-92 CYP                            2:14.97   655    3  
  7 Lachezar Shumkov   18-92 BUL                            2:15.38   649    2  
  8 Zlatko Alic        18-92 BIH                            2:15.80   643    1  
  9 Radomir Asceric    17-93 SRB                            2:17.38   621  
 10 Thomas Tsiopanis   17-93 CYP                            2:17.73   616  
 11 Razvan Duta        17-93 ROU                            2:18.81   602  
 12 Nenad Tasevski     17-93 MKD                            2:19.36   595  
 13 Tuna Ates          17-93 TUR                            2:19.39   595  
 14 Mustafa Kacmaz     18-92 TUR                            2:22.25   560  
 15 Gorazd Cepisevski  17-93 MKD                            2:30.08   476  
 
Event 18  Girls 15-16 200 LC Meter IM
===============================================================================
          CR: R 2:18.41             MOCEANU, D., ROU                           
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katarina Simonovic 16-94 SRB                            2:24.59   726    9  
  2 Stella Pasalidou   15-95 GRE                            2:24.99   720    7  
  3 Simona Marinova    16-94 MKD                            2:27.14   689    6  
  4 Sabina Papp        16-94 ROU                            2:29.21   661    5  
  5 Eleftheria Ezat    15-95 GRE                            2:34.04   601    4  
  6 Anamaria Stoiciu   16-94 ROU                            2:34.33   597    3  
  7 Deniz Gunguroglu   15-95 TUR                            2:38.04   556    2  
  8 Banu Kuce          15-95 TUR                            2:38.26   554    1  
  9 Dobromira Ivanova  16-94 BUL                            2:40.62   530  
 10 Stella Papamiltiad 15-95 CYP                            2:42.89   508  
 11 Tanya Lapunova     15-95 BUL                            2:46.72   474  
 -- Mila Jovanov       15-95 SRB                                 DQ        
 
Event 19  Boys 17-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CR: R 15:45.70             GKYKOS, P., GRE                           
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alin Artimon       18-92 ROU                           15:55.02   790    9  
  2 Konstantinos Ayfan 17-93 GRE                           16:16.65   738    7  
  3 Ioannis Barmpas    18-92 GRE                           16:27.91   713    6  
  4 Hasan Emre Musluog 18-92 TUR                           16:36.28   696    5  
  5 Petros Kalopetride 17-93 CYP                           16:51.21   665    4  
  6 Mihai Spalatelu    17-93 ROU                           16:56.66   655    3  
  7 Onat Nusretoglu    17-93 TUR                           17:09.45   631    2  
  8 Bojan Udicki       17-93 SRB                           17:14.70   621    1  
  9 Marko Jovic        18-92 SRB                           17:29.60   595  
 10 Vilislav Kanev     17-93 BUL                           18:00.66   545  
 
Event 20  Girls 15-16 4x200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          CR: R 8:35.35             ROU                                        
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 Serbia  'A'                                           8:42.05   732   18  
     1) Rebeka Repman 94                2) Mila Jovanov 95                
     3) Stefanija Draganov 94           4) Katarina Simonovic 94          
  2 Turkey  'A'                                           8:49.32   702   14  
     1) Merve Eroglu 94                 2) Deniz Gunguroglu 95            
     3) Ceren Hatipoglu 95              4) Halime Zulal Zeren 95          
  3 Greece  'A'                                           8:52.33   690   12  
     1) Stavroula Karadakou 95          2) Nikoleta Kyriakopoulou 94      
     3) Eleftheria Ezat 95              4) Vasiliki Pappa 94              
  4 Romania  'A'                                          8:55.15   679   10  
     1) Anamaria Stoiciu 94             2) Maria Iancu 94                 
     3) Andra Singuran 95               4) Antoanela Manac 95             
  5 Bulgaria  'A'                                         9:18.20   599    8  
     1) Petya Dimova 95                 2) Simona Pantova 95              
     3) Dobromira Ivanova 94            4) Ana Karadzhova 94              
 
Event 21  Girls 15-16 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CR: R 2:02.90             DOBRESCU, L., ROU                          
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katarina Simonovic 16-94 SRB                            2:04.78   798    9  
  2 Merve Eroglu       16-94 TUR                            2:07.29   752    7  
  3 Vasiliki Pappa     16-94 GRE                            2:07.90   741    6  
  4 Simona Marinova    16-94 MKD                            2:09.55   713    5  
  5 Stavroula Karadako 15-95 GRE                            2:10.72   694    4  
  6 Rebeka Repman      16-94 SRB                            2:11.09   688    3  
  7 Anamaria Stoiciu   16-94 ROU                            2:13.88   646    2  
  8 Deniz Gunguroglu   15-95 TUR                            2:14.66   635    1  
  9 Petya Dimova       15-95 BUL                            2:15.06   629  
 10 Simona Pantova     15-95 BUL                            2:15.22   627  
 11 Andra Singuran     15-95 ROU                            2:20.21   562  
 12 Semsa Saric        15-95 BIH                            2:29.77   461  
 13 Sejla Djapo        16-94 BIH                            2:39.91   379  
 -- Beste Kantar       15-95 TUR                           X2:13.63        
 
Event 22  Boys 17-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CR: R 1:51.63             GIANNOULIS, I., GRE                        
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stefan Sorak       18-92 SRB                            1:53.56   792    9  
  2 Alin Artimon       18-92 ROU                            1:54.88   765    7  
  3 Mihail Kachaunov   18-92 BUL                            1:55.40   755    6  
  4 Horia Cristea      17-93 ROU                            1:55.86   746    5  
  5 Hasan Emre Musluog 18-92 TUR                            1:57.00   724    4  
  6 Konstantinos Ayfan 17-93 GRE                            1:59.08   687    3  
  7 Marko Jovic        18-92 SRB                            1:59.16   686    2  
  8 Vasileios Andreada 18-92 GRE                            2:00.24   667    1  
  9 Onat Nusretoglu    17-93 TUR                            2:00.36   665  
 10 Nenad Tasevski     17-93 MKD                            2:01.54   646  
 11 Gorazd Cepisevski  17-93 MKD                            2:02.74   627  
 12 Damir Hodzic       17-93 BIH                            2:04.54   600  
 13 Silvester Yankulov 18-92 BUL                            2:07.31   562  
 14 Aleksa Josic       17-93 BIH                            2:12.43   499  
 -- Tonguc Barkin Doga 18-92 TUR                           X2:01.40        
 
Event 23  Girls 15-16 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CR: R 1:13.00             MICHALAKA, M-G., GRE                       
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stefanija Draganov 16-94 SRB                            1:13.73   729    9  
  2 Argiri Papadopoulo 15-95 GRE                            1:13.79   728    7  
  3 Sofia Lekkou       16-94 GRE                            1:15.86   670    6  
  4 Banu Kuce          15-95 TUR                            1:16.72   647    5  
  5 Dragana Ivanovic   15-95 SRB                            1:16.95   642    4  
  6 Dilara Altintop    15-95 TUR                            1:17.57   626    3  
  7 Sabina Papp        16-94 ROU                            1:18.60   602    2  
  8 Vangelina Draganov 15-95 BUL                            1:19.24   588    1  
  9 Medina Avdic       16-94 BIH                            1:19.34   585  
 10 Diana Petcu        15-95 ROU                            1:20.59   559  
 11 Tanya Lapunova     15-95 BUL                            1:24.99   476  
 
Event 24  Boys 17-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CR: R 1:03.29             SILADJI, C., SRB                           
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panagiotis Samilid 17-93 GRE                            1:03.10R  843    9  
  2 Razvan Tudosie     18-92 ROU                            1:03.89   812    7  
  3 Ioannis Karpouzlis 18-92 GRE                            1:04.24   799    6  
  4 Lachezar Shumkov   18-92 BUL                            1:04.90   774    5  
  5 Dejan Perisic      17-93 SRB                            1:06.47   721    4  
  6 Achilleas Iasonos  18-92 CYP                            1:08.41   661    3  
  7 Cristian Cojocaru  18-92 ROU                            1:09.18   639    2  
  8 Rafael Papadiofant 18-92 CYP                            1:09.56   629    1  
  9 Berkay Sendikici   17-93 TUR                            1:09.73   624  
 10 Dario Tunjic       18-92 BIH                            1:09.92   619  
 11 Bahadir Senel      17-93 TUR                            1:10.02   617  
 12 Todo Djurovic      18-92 SRB                            1:10.61   601  
 13 Damjan Petrovski   17-93 MKD                            1:10.79   597  
 14 Marko Dukic        18-92 BIH                            1:10.86   595  
 15 Panayot Arnaudov   17-93 BUL                            1:12.17   563  
 16 Anes Cipurkovic    18-92 BIH                           x1:12.94   546  
 
Event 25  Girls 15-16 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          CR: R 2:15.90             DIMITRU, K., ROU                           
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eleftheria Ezat    15-95 GRE                            2:21.88   694    9  
  2 Maria Karaoulia    16-94 GRE                            2:22.50   685    7  
  3 Mila Jovanov       15-95 SRB                            2:26.60   629    6  
  4 Ligia Gaspar       16-94 ROU                            2:26.83   627    5  
  5 Oyku Ozcelik       16-94 TUR                            2:28.50   606    4  
  6 Victorita Bogdanec 15-95 ROU                            2:32.37   561    3  
  7 Ilayda Basar       15-95 TUR                            2:33.45   549    2  
  8 Tamara Vukobrat    15-95 SRB                            2:38.82   495    1  
 
Event 26  Boys 17-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          CR: R 2:02.40             ARABATZIS, A., GRE                         
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konstantinos Marko 18-92 GRE                            2:01.56R  820    9  
  2 Christos Katrantzi 18-92 GRE                            2:05.88   739    7  
  3 Vlad Zinca         18-92 ROU                            2:08.06   702    6  
  4 Berk Alp           18-92 TUR                            2:11.32   651    5  
  5 Zlatko Alic        18-92 BIH                            2:11.78   644    4  
  6 Petros Kalopetride 17-93 CYP                            2:12.50   633    3  
  7 Bojan Udicki       17-93 SRB                            2:13.86   614    2  
  8 Konstantin Kostadi 17-93 BUL                            2:14.70   603    1  
  9 Stefan Georgiev    18-92 BUL                            2:14.85   601  
 10 Vladislav Paskas   18-92 SRB                            2:20.43   532  
 11 Alin Coste         18-92 ROU                            2:22.59   508  
 12 Yalim Demirkesen   18-92 TUR                            2:23.18   502  
 13 Gorazd Cepisevski  17-93 MKD                            2:24.79   485  
 14 Nenad Tasevski     17-93 MKD                            2:26.93   464  
 
Event 27  Girls 15-16 4x100 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          CR: R 4:25.11             ROU                                        
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 Serbia  'A'                                           4:24.78R  730   18  
     1) Katarina Draganov 94            2) Stefanija Draganov 94          
     3) Katarina Simonovic 94           4) Rebeka Repman 94               
  2 Greece  'A'                                           4:25.27   726   14  
     1) Kleio Baxevani 94               2) Argiri Papadopoulou 95         
     3) Maria Karaoulia 94              4) Stavroula Karadakou 95         
  3 Romania  'A'                                          4:31.09   680   12  
     1) Cristina Nicolae 95             2) Sabina Papp 94                 
     3) Carina Macavei 94               4) Anamaria Stoiciu 94            
  4 Turkey  'A'                                           4:32.06   673   10  
     1) Halime Zulal Zeren 95           2) Dilara Altintop 95             
     3) Deniz Gunguroglu 95             4) Merve Eroglu 94                
  5 Bulgaria  'A'                                         4:41.46   607    8  
     1) Ana Karadzhova 94               2) Vangelina Draganova 95         
     3) Dobromira Ivanova 94            4) Simona Pantova 95              
 
Event 28  Boys 17-18 4x100 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          CR: R 3:50.89             SRB                                        
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greece  'A'                                           3:51.08   779   18  
     1) Alexandros Theocharidis 93      2) Panagiotis Samilidis 93        
     3) Konstantinos Markozis 92        4) Christos Katrantzis 92         
  2 Romania  'A'                                          3:54.22   748   14  
     1) Daniel Makovei 92               2) Razvan Tudosie 92              
     3) Alin Coste 92                   4) Marius Radu 92                 
  3 Serbia  'A'                                           3:56.20   729   12  
     1) Miroslav Udicki 93              2) Dejan Perisic 93               
     3) Marko Spasov 92                 4) Vladislav Paskas 92            
  4 Bulgaria  'A'                                         3:57.14   720   10  
     1) Lyubomir Aleksiev 93            2) Lachezar Shumkov 92            
     3) Stefan Georgiev 92              4) Mihail Kachaunov 92            
  5 Turkey  'A'                                           4:07.20   636    8  
     1) Artun Aksoy 93                  2) Berkay Sendikici 93            
     3) Yalim Demirkesen 92             4) Ozan Kemer 93                  
  6 Fyrom  'A'                                            4:17.22   565    6  
     1) Gorazd Cepisevski 93            2) Damjan Petrovski 93            
     3) Konstantin Bitrakov 93          4) Nenad Tasevski 93              
  7 Bosnia And Herzegovina  'A'                           4:19.00   553    4  
     1) Zlatko Alic 92                  2) Dario Tunjic 92                
     3) Damir Hodzic 93                 4) Aleksa Josic 93                
 
Event 29  Boys 17-18 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CR: R 29.05             TRIVIZAS, T., GRE                            
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panagiotis Samilid 17-93 GRE                              28.70R  872    9  
  2 Razvan Tudosie     18-92 ROU                              29.01R  844    7  
  3 Ioannis Karpouzlis 18-92 GRE                              29.14   833    6  
  4 Lachezar Shumkov   18-92 BUL                              29.67   789    5  
  5 Dejan Perisic      17-93 SRB                              29.92   770    4  
  6 Omiros Zagkas      17-93 CYP                              30.18   750    3  
  7 Bahadir Senel      17-93 TUR                              30.29   742    2  
  8 Rafael Papadiofant 18-92 CYP                              30.77   708    1  
  9 Mustafa Kacmaz     18-92 TUR                              30.84   703  
 10 Dario Tunjic       18-92 BIH                              31.04   689  
 11 Damjan Petrovski   17-93 MKD                              32.03   627  
 12 Cristian Cojocaru  18-92 ROU                              32.29   612  
 12 Marko Dukic        18-92 BIH                              32.29   612  
 14 Todo Djurovic      18-92 SRB                              32.44   604  
 15 Panayot Arnaudov   17-93 BUL                              32.73   588  
 
Event 30  Girls 15-16 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CR: R 33.39             PAPAILIA, K., GRE                            
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Argiri Papadopoulo 15-95 GRE                              33.65   756    9  
  2 Stefanija Draganov 16-94 SRB                              34.07   729    7  
  3 Banu Kuce          15-95 TUR                              34.56   698    6  
  4 Sofia Lekkou       16-94 GRE                              35.25   658    5  
  5 Dilara Altintop    15-95 TUR                              35.76   630    4  
  6 Dragana Ivanovic   15-95 SRB                              35.80   628    3  
  7 Sabina Papp        16-94 ROU                              36.32   602    2  
  8 Vangelina Draganov 15-95 BUL                              36.34   601    1  
  9 Medina Avdic       16-94 BIH                              36.42   597  
 10 Diana Petcu        15-95 ROU                              38.42   508  
 11 Tanya Lapunova     15-95 BUL                              39.53   467  
 
Event 31  Boys 17-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CR: R 3:59.05             GIANNOULIS, I., GRE                        
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stefan Sorak       18-92 SRB                            4:00.11   798    9  
  2 Alin Artimon       18-92 ROU                            4:01.17   787    7  
  3 Horia Cristea      17-93 ROU                            4:02.41   775    6  
  4 Konstantinos Ayfan 17-93 GRE                            4:02.43   775    5  
  5 Hasan Emre Musluog 18-92 TUR                            4:08.19   722    4  
  6 Ioannis Barmpas    18-92 GRE                            4:12.19   688    3  
  7 Marko Jovic        18-92 SRB                            4:19.44   632    2  
  8 Onat Nusretoglu    17-93 TUR                            4:25.40   591    1  
  9 Bogomil Angelov    18-92 BUL                            4:27.80   575  
 10 Nenad Tasevski     17-93 MKD                            4:28.21   572  
 11 Vilislav Kanev     17-93 BUL                            4:31.37   553  
 12 Damir Hodzic       17-93 BIH                            4:32.17   548  
 
Event 32  Girls 15-16 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CR: R 4:18.53             KOADA, B., ROU                             
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merve Eroglu       16-94 TUR                            4:25.29   770    9  
  2 Vasiliki Pappa     16-94 GRE                            4:25.43   769    7  
  3 Simona Marinova    16-94 MKD                            4:26.29   761    6  
  4 Maria Iancu        16-94 ROU                            4:36.26   682    5  
  5 Rebeka Repman      16-94 SRB                            4:38.62   664    4  
  6 Petya Dimova       15-95 BUL                            4:39.44   659    3  
  7 Anamaria Stoiciu   16-94 ROU                            4:41.14   647    2  
  8 Stavroula Karadako 15-95 GRE                            4:44.56   624    1  
  9 Tamara Vukobrat    15-95 SRB                            4:46.77   609  
 10 Oyku Ozcelik       16-94 TUR                            4:53.26   570  
 11 Semsa Saric        15-95 BIH                            5:21.38   433  
 12 Sejla Djapo        16-94 BIH                            5:35.23   381  
 -- Beste Kantar       15-95 TUR                           X4:41.68        
 
Event 33  Boys 17-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CR: R 57.28             GRIGORIADIS, A., GRE                         
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ilias Verykokidis  18-92 GRE                              58.91   727    9  
  2 Miroslav Udicki    17-93 SRB                              59.77   696    7  
  3 Alexandros Theocha 17-93 GRE                              59.96   690    6  
  4 Daniel Makovei     18-92 ROU                            1:00.54   670    5  
  5 Artun Aksoy        17-93 TUR                            1:01.01   655    4  
  6 Igor Vulesevic     18-92 SRB                            1:01.06   653    3  
  7 Lyubomir Aleksiev  17-93 BUL                            1:02.48   610    2  
  8 Gorazd Cepisevski  17-93 MKD                            1:02.68   604    1  
  9 Zlatko Alic        18-92 BIH                            1:02.74   602  
 10 Mihai Spalatelu    17-93 ROU                            1:02.92   597  
 11 Iliya Vasilev      18-92 BUL                            1:03.30   586  
 12 Konstantin Bitrako 17-93 MKD                            1:05.89   520  
 13 Yalim Demirkesen   18-92 TUR                            1:08.04   472  
 14 Haris Hasic        18-92 BIH                            1:08.17   469  
 -- Anes Cipurkovic    18-92 BIH                           X1:10.48        
 
Event 34  Girls 15-16 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CR: R 1:03.47             MOCEANU, D., ROU                           
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kleio Baxevani     16-94 GRE                            1:05.62   734    9  
  2 Halime Zulal Zeren 15-95 TUR                            1:06.21   714    7  
  3 Carina Macavei     16-94 ROU                            1:06.42   708    6  
  4 Cristina Nicolae   15-95 ROU                            1:07.21   683    5  
  5 Nikoleta Kyriakopo 16-94 GRE                            1:08.38   649    4  
  6 Katarina Draganov  16-94 SRB                            1:08.52   645    3  
  7 Deniz  Ipek Ayasli 16-94 TUR                            1:08.75   638    2  
  8 Sofia Papadopoulou 16-94 CYP                            1:09.76   611    1  
  9 Milana Basic       15-95 SRB                            1:09.92   607  
 10 Ana Karadzhova     16-94 BUL                            1:10.16   600  
 11 Simona Pantova     15-95 BUL                            1:10.24   598  
 12 Semsa Saric        15-95 BIH                            1:16.87   457  
 -- Odul Akyol         15-95 TUR                           X1:08.88        
 
Event 35  Boys 17-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
          CR: R 4:31.76             GIANNOULIS, I., GRE                        
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stefanos Chistopou 17-93 GRE                            4:35.10   744    9  
  2 Christos Katrantzi 18-92 GRE                            4:43.08   683    7  
  3 Vlad Zinca         18-92 ROU                            4:44.33   674    6  
  4 Alexandros Giragos 18-92 CYP                            4:51.28   627    5  
  5 Radomir Asceric    17-93 SRB                            4:54.95   604    4  
  6 Razvan Duta        17-93 ROU                            4:55.97   597    3  
  7 Thomas Tsiopanis   17-93 CYP                            4:57.70   587    2  
  8 Lyubomir Aleksiev  17-93 BUL                            5:00.50   571    1  
  9 Nenad Tasevski     17-93 MKD                            5:03.59   554  
 -- Dejan Perisic      17-93 SRB                                 DQ        
 
Event 36  Girls 15-16 400 LC Meter IM
===============================================================================
          CR: R 4:55.95             PETRICEVIC, A-M., YUG                      
    Name              Year Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stella Pasalidou   15-95 GRE                            5:06.18   709    9  
  2 Stefanija Draganov 16-94 SRB                            5:12.11   669    7  
  3 Sabina Papp        16-94 ROU                            5:15.49   648    6  
  4 Simona Marinova    16-94 MKD                            5:16.07   644    5  
  5 Dragana Ivanovic   15-95 SRB                            5:17.55   635    4  
  6 Cristina Nicolae   15-95 ROU                            5:22.14   609    3  
  7 Ilayda Basar       15-95 TUR                            5:28.95   572    1.5
  7 Sofia Lekkou       16-94 GRE                            5:28.95   572    1.5
 
Event 37  Boys 17-18 4x100 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          CR: R 3:28.94             GRE                                        
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 Romania  'A'                                          3:29.38   766   18  
     1) Marius Radu 92                  2) Alin Coste 92                  
     3) Horia Cristea 93                4) Alin Artimon 92                
  2 Serbia  'A'                                           3:33.11   727   14  
     1) Vladislav Paskas 92             2) Marko Spasov 92                
     3) Marko Jovic 92                  4) Stefan Sorak 92                
  3 Greece  'A'                                           3:34.87   709   12  
     1) Vasileios Andreadakis 92        2) Konstantinos Markozis 92       
     3) Christos Katrantzis 92          4) Ilias Verykokidis 92           
  4 Bulgaria  'A'                                         3:37.57   683   10  
     1) Mihail Kachaunov 92             2) Silvester Yankulov 92          
     3) Milan Adamov 92                 4) Stefan Georgiev 92             
  5 Turkey  'A'                                           3:38.30   676    8  
     1) Ozan Kemer 93                   2) Hasan Emre Musluoglu 92        
     3) Mustafa Kacmaz 92               4) Yalim Demirkesen 92            
  6 Bosnia And Herzegovina  'A'                           3:48.22   592    6  
     1) Dario Tunjic 92                 2) Damir Hodzic 93                
     3) Zlatko Alic 92                  4) Aleksa Josic 93                
  7 Fyrom  'A'                                            3:54.04   549    4  
     1) Konstantin Bitrakov 93          2) Nenad Tasevski 93              
     3) Damjan Petrovski 93             4) Gorazd Cepisevski 93           
 
Event 38  Girls 15-16 4x100 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
          CR: R 3:57.73             ROU                                        
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 Serbia  'A'                                           3:59.52   740   18  
     1) Rebeka Repman 94                2) Katarina Draganov 94           
     3) Katarina Simonovic 94           4) Stefanija Draganov 94          
  2 Turkey  'A'                                           4:02.78   711   14  
     1) Halime Zulal Zeren 95           2) Deniz Gunguroglu 95            
     3) Ceren Hatipoglu 95              4) Merve Eroglu 94                
  3 Greece  'A'                                           4:03.55   704   12  
     1) Stavroula Karadakou 95          2) Kleio Baxevani 94              
     3) Maria Kladi Marouda 95          4) Vasiliki Pappa 94              
  4 Romania  'A'                                          4:08.19   665   10  
     1) Anamaria Stoiciu 94             2) Maria Iancu 94                 
     3) Antoanela Manac 95              4) Sabina Papp 94                 
  5 Bulgaria  'A'                                         4:14.37   618    8  
     1) Petya Dimova 95                 2) Simona Pantova 95              
     3) Dobromira Ivanova 94            4) Ana Karadzhova 94              
 
 
 
 
Swim Media & Marketing
www.swimstar2000.net